Къде да заведа детето си, за да заобича четенето?
Къде да заведа детето си, за да заобича четенето?Всички родители са наясно с ползите от четенето, ползи като обогатяване на речника, развиване на въображението, успехи в живота чрез добра комуникация и т.н.
Всъщност колко родители четат, или са чели на децата си приказки за лека нощ?
Колко често отварят хартиена книга, вместо да ровят в телефона си?
Става дума неминуемо за личният пример, който ние като възрастни даваме, а децата ни се учат чрез наблюдение, като най-често наблюдават нас! И преди това да Ви е прозвучало като обвинение и да търсите дежурни оправдания, като свръх заетост, умора и изнервеност, които ние разбираме, Ви предлагаме кратък наръчник какво да предприемете.
* Заведете детето си на куклен театър, като изберете не толкова известна приказка като „Пепеляшка“ или „Снежанка“, например! Това е предизвикателството и Вие, и то да чуете текстове, които могат да заинтригуват умовете ви и да насърчите детето си да прочете цялата история на книга! Купете му я!
* Заведете детето на балет! Сега разбираме, че в балета няма говор, но има танц и емоция, чрез която може да запалите детето в сферата на изкуството! Ако това се случи, купете му книги, свързани с танц, дори и „Лешникотрошачката“!
* Заведете детето на цирк! Този малко позабравен начин на забавление в България има своето място в детските сърца! Защо после не поговорите какво го е впечатлило? И естествено да прочетете заедно „Пипи отива на цирк“.
Ако все пак нищо не заинтригува Вашето дете след тези Ваши опити, пуснете му известни актьори, които рецитират стихове и поеми на български автори или аудио книга на телефона! Това също може да бъде някакво начало.
И не на последно място:
* Говорете с детето за книги! Не само за задължителните летни произведения за четене, а за различни автори, жанрове и повествования. Важно е да отбележим, че по този начин, чрез изслушване, Вие може би ще видите позната история от гледната точка на детето Ви, а това винаги е интересно!
Нито една от нашите насоки не е задължителна, но Вие откога не сте вземали книга от библиотеката?